Το καλύτερο δώρο ανήμερα της ονομαστικής του εορτής έλαβε ο προπονητής της ομάδας μπάσκετ του Πανερυθραικού, Δημήτρης Χουχουλής, από τους παίχτες του, οι οποίοι μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι, επιβλήθηκαν του Αμαρουσίου με 91-85

Παρά το τελικό σκορ και τη διαφορά των 6 πόντων, η ομάδα της Νέας Ερυθραίας επιβλήθηκε πολύ πιο εύκολα των αντιπάλων της, μιας και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Σε ένα κατάμεστο από τους φίλους και των δύο ομάδων “Στ.Καλαιτζής” και με τους φιλοξενούμενους φιλάθλους να είναι ιδιαιτέρως προκλητικοί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης (επιτέθηκαν στους παίκτες των «ερυθρόλευκων» στο ξεκίνημα του αγώνα, μέχρι η αστυνομία να επιβάλλει την τάξη), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο (25-15) την οποία με το τέλος του ημιχρόνου ανέβασαν στους 13 πόντους (46-33) βάζοντας έτσι γερά τις βάσεις για ακόμα μια σπουδαία εντός έδρας νίκη!

Στο 3ο δεκάλεπτο το Μαρούσι προσπάθησε να μην χάσει την επαφή στο σκορ, διατηρώντας τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα περίπου (73-61), ενώ στο 4ο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 0-4 κατέβασε τη διαφορά και πάλι σε μονοψήφιο νούμερο (73-65 στο 31′), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια στέρεψαν απο δυνάμεις και δε μπόρεσαν ουδέποτε να απειλήσουν ουσιαστικά τον Πανερυθραικό με το τελικό 91-85 να βρίσκει τους παίχτες των γηπεδούχων να πανηγυρίζουν ως είθισται με τους φίλους τους το επιτυχές αυτό αποτέλεσμα !

Σε μεγάλη μέρα ο Λουκάς Γιαουρτόγλου που σημείωσε 24 πόντους, εκτελώντας το Μαρούσι απο τα 6,75 τέσσερις φορές.

Τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο έμπειρος Προδρόμου με 21 πόντους ο οποίος συνέβαλε και αυτός τα μέγιστα για τη νίκη της ομάδας του, ενώ άλλους τόσους (21) σημείωσε και ο Στέφανος Σολωμός που έκανε πάρτυ στη ρακέτα των φιλοξενουμένων.

Απο πλευράς Αμαρουσίου ο Κουπίδης τράβηξε … σχεδόν όλο το κουπί στο σκοράρισμα για την ομάδα του σημειώνοντας 23 πόντους, ενώ και ο Τσακίρης με 19 πόντους ήταν ανάμεσα στους διαθωσέθεντες των “κιτρινόμαυρων”.

Σε κακή μέρα βρέθηκε ο έμπερος Μίχαλος που σημείωσε μόλις 7 πόντους αλλά και ο “πύργος” τους Βασίλης Γιαννουζάκος με 6 πόντους!

Δεκάλεπτα: 25-15, 46-33, 73-61, 91-85

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Κάρδαρης

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κωτίδης, Μπάρδας 13 (2), Καλλιανιώτης 1, Σπυρόπουλος 7 (1), Προδρόμου 21 (2), Γιαουρτόγλου 24 (4), Γεωργίου 1, Σολωμός 21, Αντωνίου 1, Γκαϊντάσοφ 2, Πρέκας.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Καρατζάς): Γιαννουλάκος 6, Στασινός, Τσακίρης 19 (1), Μίχαλος 7 (1), Στούκας 16 (3), Παπαδημητρίου 2, Κουπίδης 23 (3), Στράγκας 4, Μούτσα 4, Τόλιας, Ανδρικόπουλος, Αλεξίου 4 (1).